OLB dient reactie in op consultatie Fiscale verzamelwet BES 2027

Het OLB roept het Rijk op om de suggesties van de BES eilanden serieus te nemen

Het openbaar lichaam Bonaire (OLB) heeft op 15 september jl. officieel gereageerd op de internetconsultatie van de Fiscale verzamelwet BES eilanden 2027. Met deze wet wil de Rijksoverheid diverse belastingregels voor Bonaire, Saba en Sint Eustatius vernieuwen en verduidelijken. De voorgestelde wijzigingen raken onder meer hotels, bedrijven, landbouw, de woningmarkt en kleine ondernemers. Het OLB roept het Rijk op om de suggesties van de BES eilanden serieus te nemen en samen te zoeken naar oplossingen die passen bij de lokale situatie.

Wat is een consultatie? Een consultatie is een openbare inspraakronde waarbij burgers, bedrijven en organisaties hun mening kunnen geven over wetsvoorstellen voordat deze definitief worden vastgesteld. Het OLB vindt het belangrijk om van deze mogelijkheid gebruik te maken, omdat het zo de belangen van Bonaire en haar inwoners direct onder de aandacht kan brengen bij het ministerie van Financiën. Door tijdig te reageren, kan het OLB invloed uitoefenen op de uiteindelijke wetgeving en zorgen dat deze beter aansluit bij de lokale situatie.

Belangrijkste punten uit de OLB-reactie:

  • Hotels: Het OLB vindt de voorgestelde verhoging van de vastgoedbelasting voor hotels onvoldoende onderbouwd. Het roept op tot nader onderzoek voordat deze maatregel wordt doorgevoerd.
  • Lokale landbouw: Het OLB is positief over de vrijstelling van ABB voor lokale landbouwproducten, omdat dit bijdraagt aan lagere kosten van levensonderhoud en meer zelfvoorzienendheid.
  • Woningmarkt: Het OLB pleit voor maatregelen die starters op de woningmarkt ondersteunen, zoals een lagere overdrachtsbelasting voor betaalbare woningen.
  • Postbezorging: Het OLB waarschuwt dat het toestaan van dwangschriften per post onwenselijk is vanwege de gebrekkige postvoorziening op de eilanden.
  • Kleine ondernemers: Strengere regels voor het gebruikelijk loon treffen vooral de kwetsbare kleine ondernemers. Het OLB vraagt om eerlijkere en eenvoudigere normen.
  • Dienstauto’s: De huidige regels zijn te complex. Het OLB wil samen met het ministerie van Financiën zoeken naar praktische oplossingen.

Lees hier de volledige reactie van het OLB: https://bonairegov.com/bestuur-organisatie/openbare-stukken#c6103